KAJ PRAZNUJEMO 1. MAJA?

Posted on Posted in Novice

Prvi in drugi maj. Praznik dela, praznik delavcev. Letos tudi praznik (nekoliko pozne) pomladi in praznik demokracije. Delavke in delavci, državljanke in državljani Slovenije smo se 24. 4. v velikem številu podali na volišča in pokazali, da želimo več, da zahtevamo boljše. Za vse!

V Zvezi svobodnih sindikatov smo že pred volitvami na politike naslovili 8 zahtev. In ob prvem maju jih ponavljamo.

Zahtevamo:

1. VRNITEV K UČINKOVITEMU SOCIALNEMU DIALOGU V OKVIRU ESS.
  2. NAJNIŽJA OSNOVNA PLAČA NAJ POSTANE ENAKA VIŠINI MINIMALNE PLAČE.
  3. PRAVIČNEJŠO  DAVČNO OBREMENITEV – RAZBREMENITEV DELAVK IN DELAVCEV TER VEČJA OBREMENITEV KAPITALA.
  4. KREPITEV JAVNEGA ZDRAVSTVA IN UKINITEV DODATNEGA DOPOLNILNEGA ZAVAROVANJA – VSAKDO MORA IMETI PRAVICO DOSTOPA DO (OSEBNEGA) ZDRAVNIKA.
  5. DOSTOJNE POKOJNINE ZA VSE IN TEMU PRILAGOJENA POKOJNINSKA REFORMA.
  6. UČINKOVITEJŠE VARSTVO DELAVSKIH PRAVIC.
  7. UVELJAVITEV PRAVILNIKA O POKLICNIH BOLEZNIH.
  8. SKRAJŠEVANJE POLNEGA DELOVNEGA ČASA.

To so minimalna pričakovanja in uresničiti jih mora politika. Delavke in delavci moramo zahtevati boljši svet in se zanj boriti!

Kaj pravzaprav praznujemo prvega (in drugega) maja pa
preberi več v prispevku>>>>