Dejali ste, da je prekarnost na pol poti med redno zaposlitvijo in brezposelnostjo…

Točno tako. Prekarnost je po svoji naravi na pol poti med redno zaposlitvijo in brezposelnostjo. Človek, ki dela prekarno je sočasno zaposlen in ni zaposlen, kot bi bilo potrebno. Ima določene pravice, nima pa vseh pravic, ki jih zakonodaja predpisuje za tipične zaposlitve oziroma zaposlitve za nedoločen čas.

Prekarnost je v resnici nekaj sprevrženega. Kot družba ne smemo pustiti, da bi se razraščala naprej in postala norma. Zato moramo ozavestiti tako javnost, da na problem gleda celovito, kot tudi delavce same, ki se pogosto sploh ne zavedajo problematičnosti in pomanjkanja pravic, do katerega zaradi prekarnosti pride. V ta proces pa je nujno vključiti tudi delodajalce. Tiste, ki delo zlorabljajo na ta način, bi bilo potrebno izpostaviti, da bi vedenje o neustreznosti in neetičnosti njihovega delovanja postalo znano tudi njihovim kolegom, ne le potencialnim zaposlenim.

Celoten intervju je na voljo na naslovu: http://www.spehnakruhu.com/politika/ksenija-klampfer-prekarnost-je-nekaj-sprevrzenega

Avtor: Črt Poglajen, politični analitik, ned. 09.12.2018